PASIC 2017 Schedule

*Schedule subject to change without notice

Download 2017 Guidebook AppDownload Schedule (PDF)

WEDNESDAY, NOVEMBER 8

Registration SAGAMORE
5:00 PM
PASIC Registration Desk Opens5:00PM - 9:00PM
Badge pickup available
Convention Center Level 1 - Wabash East
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
Focus Day Evening Concert8:00PM - 10:30PM

Percussion Works Since 2000
Host: Aiyun Huang

Featuring:
Steven Schick
She-e Wu
Sandbox Percussion with Elspeth Davis
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM

Registration

SAGAMORE

Registration SAGAMORE
8:00 PM
Focus Day Evening Concert8:00PM - 10:30PM

Percussion Works Since 2000
Host: Aiyun Huang

Featuring:
Steven Schick
She-e Wu
Sandbox Percussion with Elspeth Davis
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM

SAGAMORE

Registration SAGAMORE
8:00 PM
Focus Day Evening Concert8:00PM - 10:30PM

Percussion Works Since 2000
Host: Aiyun Huang

Featuring:
Steven Schick
She-e Wu
Sandbox Percussion with Elspeth Davis
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM

SAGAMORE

Registration SAGAMORE
5:00 PM
PASIC Registration Desk Opens5:00PM - 9:00PM
Badge pickup available
Convention Center Level 1 - Wabash East
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM

Registration

No events available!

THURSDAY, NOVEMBER 9
Registration Hours: 8:00AM – 8:00PM | Expo Hall Hours: 9:00AM – 5:00PM

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
7:30 AM
Drums Alive® Drum & Dance7:30AM - 8:30AM
Move to the beat of your own drum! We need to dance and drum as much as every other culture throughout history. Drum & Dance is an innovative symposium of rhythm, beats, moves and groves designed to rock your way to a heart pumping workout for the brain and body. This multi-faceted session blend the worlds of dance with drumming and mindfulness using real drums.
8:00 AM
8:30 AM
Chapter President's Meeting8:30AM - 10:00AM
Not open to the public.
Committee Chairs Meeting8:30AM - 10:00AM (Room 115)
Not open to the public.
9:00 AM
Focus Day Concert A
9:00 AM
9:50 AM
Focus Day Concert A9:00AM - 9:50AM
Focus Day Performance Pieces:

Andrew Worden - 'Escape: Sextet for Triangles'

Joseph Van Hassel - Jennifer Bernard Merkowitz - 'And the Dish Ran Away with the Spoon' (2013)

Transient Canvas - 'Caldera' (2016) by David Coll

Dr. Lee Hinkle - Stuart Saunders Smith's 'The Authors'
Jeremy Branson
9:00 AM
9:50 AM
Symphonic Lab
Auxillary
Jeremy Branson9:00AM - 9:50AM
University Committee
9:00 AM
9:50 AM
Education
Panel Discussion
University Committee9:00AM - 9:50AM
Entrepreneurship 101: How to Create Something Out of Nothing
Moderator: Jennifer Hotz
Panelists: George Barrett, Mark Stempel, Brian Nozny
David Harvey
9:00 AM
10:50 AM
Research
Poster Presentation
David Harvey9:00AM - 10:50AM
Marimba and Xylophone History
PAS Solo Competition
9:00 AM
11:00 AM
PAS Solo Artist Competition
PAS Solo Competition9:00AM - 11:00AM
Sherry Rubins and Andy Harnsberger
9:00 AM
9:50 AM
Health & Wellness
Clinic / Performance
Sherry Rubins and Andy Harnsberger9:00AM - 9:50AM
Optimize Your Performance Through Exercise and Nutrition
9:30 AM
10:00 AM
Michigan State University
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
Michigan State University10:00AM - 10:50AM
Wayne Salzmann II
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
Master Class
Wayne Salzmann II10:00AM - 10:50AM
Developing Melodic Language on the Drums
Symphonic Emeritus Section10:00AM - 10:50AM
10:30 AM
Interactive Drumming Committee Meeting10:30AM - 11:30AM (Room 113)
Open to PAS members.
11:00 AM
Kaz Rodriguez
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Kaz Rodriguez11:00AM - 11:50AM
Drum Songwriting - Finding Your Voice
Focus Day Concert B
11:00 AM
11:50 AM
Focus Day Concert B11:00AM - 11:50AM
Focus Day Performance Pieces:

Architek Percussion - 'Strike/Struck' (from 'The Privacy of Domestic Life') - Adam Basanta

Katelyn King performs Christopher Adler's new work: 'Zaum Box'

New Morse Code - Robert Honstein's 'Down Down Baby'

Dr. Colin Hill - 'Monkey Chant' by Glenn Kotche
Rob Knopper
11:00 AM
11:50 AM
Symphonic Keyboard Lab
Rob Knopper11:00AM - 11:50AM
Dr. Scott Harris
11:00 AM
11:50 AM
Education
Panel Discussion
Dr. Scott Harris11:00AM - 11:50AM
Percussionists in Administration - Keeping the Groove from Behind the Desk
PAS Board of Advisors / Board of Directors Meeting11:00AM - 12:30PM
Open to PAS members.
11:30 AM
12:00 PM
LAPQ
12:00 PM
12:50 PM
Daytime Showcase Concert
LAPQ12:00PM - 12:50PM
BEYOND
Keith Dudek
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Keith Dudek12:00PM - 12:50PM
Drumset/Drumline Connection
Christopher Deviney
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic
Clinic / Performance
Christopher Deviney12:00PM - 12:50PM
The 'Inner Game of Tennis' and Percussion Performance
Rob Sanderl
12:00 PM
12:50 PM
Marching
Clinic
Rob Sanderl12:00PM - 12:50PM
A Bridge to Basel
12:30 PM
1:00 PM
Matt Greiner
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Matt Greiner1:00PM - 1:50PM
Finding Your Sound As A Drummer
Focus Day Concert C
1:00 PM
1:50 PM
Focus Day Concert CFocus Day Performance Pieces:

Hamiruge - The LSU Percussion Group - 'Abhaya' (2015) by Kevin Volans

Fabrice Marandola - French Snare-Drum: Delecluse and Beyond

Sam Houston Percussion Group - 'Luminous Stones' and 'Draping the Walls With Ice' by Jeff Herriott (b. 1972)

Dustin Donahue - Thomas Meadowcroft - 'Plain Moving Landfill' (2003/2011)
Haley Nutt
1:00 PM
1:50 PM
Research Paper (Oral) Presentation
Haley Nutt1:00PM - 1:50PM
From Piano to Percussion: The Emergence of Women Percussion Composers in the 20th Century
Robert J. Damm
1:00 PM
1:50 PM
Interactive Drumming
Workshop
Robert J. Damm1:00PM - 1:50PM
African Drumming in Drum Circles
Marching Percussion Committee Meeting1:00PM - 2:00PM
Open to PAS members.
Committee Meetings
1:00 PM
2:30 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Education Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 113)

Percussion Ensemble Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 114)

Health & Wellness Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 115)

Percussion Specialists Meeting - 2:00PM - 3:00PM (Room 113)
1:30 PM
2:00 PM
Music Technology Committee
2:00 PM
2:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #1 Ray Dillard with guest artist Escape Ten
Music Technology Committee2:00PM - 2:50PM
Tips and Tricks for Percussion Recording in the Modern Era
Symphonic Committee
2:00 PM
2:50 PM
Symphonic
Panel Discussion
Symphonic Committee2:00PM - 2:50PM
Fitting In: Working as an Extra
Moderator: Phillip O’Banion
Panelists: Chris Deviney, Mike Tetrault, Ralph Sorrentino
New Music/Research Committee
2:00 PM
2:50 PM
Focus Day Panel Discussion
New Music/Research Committee2:00PM - 2:50PM
Creative Research and Artistic Direction since 2000
Moderator: Jennifer Torrance
Panelists: Timothy Feeney, Tatiana Koleva, Fernando Rocha, Juri Seo
2:30 PM
Blue Man Group
2:30 PM
4:00 PM
Blue Man Group2:30PM - 4:00PM
Tribal Nature of Blue Man Drumming
3:00 PM
Adam Deitch
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Adam Deitch3:00PM - 3:50PM
Exploring + Creating Funk Beats: Lettuce, Scofield, and Beyond
Focus Day Concert D
3:00 PM
3:50 PM
Focus Day Concert D3:00PM - 3:50PM
Focus Day Performance Pieces:

Ensemble Knox - 'Gamelan-bound / beFORe JOHN2' (2008) by Aurél Holló
Dr. Mark Eichenberger - 'The Well Seasoned Iron Pan' by Juri Seo (2015)
Abby Fisher - 'All Your Thens for Now' by Lawton Hall
Doug Perkins - Ken Thomson's 'Catapult'
3:30 PM
University of Texas at Arlington
3:30 PM
5:00 PM
New Percussion Literature Showcase
4:00 PM
Valerie Naranjo with Africa->West
4:00 PM
4:50 PM
World
Clinic / Performance
Valerie Naranjo with Africa->West4:00PM - 4:50PM
Batagyil: Valerie Naranjo with the Africa->West Trio
Keyboard Committee
4:00 PM
4:50 PM
Keyboard
Panel Discussion
Keyboard Committee4:00PM - 4:50PM
Keyboard Percussion Etudes
Moderator: Scott Herring
Panelists: Andy Harnsberger, Megan Arns, Svet Stoyanov
John R. Beck
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Clinic
John R. Beck4:00PM - 4:50PM
Group Drumming - Why Should I Care? How Interactive Group Drumming Can Benefit Your Performing and Teaching Career, Expand Your Outreach, and Help Make You a Socially Relevant Artist
4:30 PM
5:00 PM
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Small Ensembles & Timpani
Marching Individuals5:00PM - End Time TBD.
High School/College Small Ensembles & Timpani
Eric Moore II
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Eric Moore II5:00PM - 5:50PM
Speed and Facility Around the Drum Set
Focus Day Concert E
5:00 PM
5:50 PM
Focus Day Concert E5:00PM - 5:50PM
Focus Day Performance Pieces:

Ashley Tini and Tim Feeney - 'Settle' by Sarah Hennies

Oberlin Percussion Group with Adam Rudolph - 'Orbits' by Adam Rudolph

Tatiana Koleva - 'Florian Magnus Maier' - Soleá (2015)

Fernando Rocha - 'Pandora' (2005), by Sérgio Freire (Brasil, 1962)

Marimolin - 'La Resistencia' by Leo Blanco
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Keyboard
Marching Individuals5:00PM - End Time TBD.
High School/College Keyboard
Living Room Music Composer Collective
5:00 PM
5:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Snare & Tenors
Marching Individuals5:00PM - End time TBD.
- High School/College Snare & Tenors
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
Chad Wackerman Trio
8:00 PM
10:00 PM
Chad Wackerman Trio8:00PM - 10:00PM
PAS Hall of Fame Induction Ceremony
Chad Wackerman Trio featuring Chad Wackerman (Drums), Jimmy Johnson (Bass), & Mike Miller (Guitar).
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Hang: Open Mic—Marimba & Vibes
10:00 PM
12:00 AM
Westin Lobby
Sponsored by Yamaha Corporation of America
Late Night Drum Circle
10:00 PM
12:00 AM
At Rhythm! Discovery Center
Late Night Drum Circle10:00PM - 12:00AM
Drum Circle at Rhythm! Discovery Center
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

125

BR 500

SAGAMORE

WABASH

105

109

120

201

204

205

209

WESTIN

113-115

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
PAS Solo Competition
9:00 AM
11:00 AM
PAS Solo Artist Competition
PAS Solo Competition9:00AM - 11:00AM
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Small Ensembles & Timpani
Marching Individuals5:00PM - End Time TBD.
High School/College Small Ensembles & Timpani
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Keyboard
Marching Individuals5:00PM - End Time TBD.
High School/College Keyboard
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Snare & Tenors
Marching Individuals5:00PM - End time TBD.
- High School/College Snare & Tenors
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM

125

105

205

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
10:00 AM
Wayne Salzmann II
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
Master Class
Wayne Salzmann II10:00AM - 10:50AM
Developing Melodic Language on the Drums
10:30 AM
11:00 AM
Kaz Rodriguez
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Kaz Rodriguez11:00AM - 11:50AM
Drum Songwriting - Finding Your Voice
11:30 AM
12:00 PM
Keith Dudek
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Keith Dudek12:00PM - 12:50PM
Drumset/Drumline Connection
12:30 PM
1:00 PM
Matt Greiner
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Matt Greiner1:00PM - 1:50PM
Finding Your Sound As A Drummer
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Adam Deitch
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Adam Deitch3:00PM - 3:50PM
Exploring + Creating Funk Beats: Lettuce, Scofield, and Beyond
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Eric Moore II
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Eric Moore II5:00PM - 5:50PM
Speed and Facility Around the Drum Set
5:30 PM

BR 500

105

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
University Committee
9:00 AM
9:50 AM
Education
Panel Discussion
University Committee9:00AM - 9:50AM
Entrepreneurship 101: How to Create Something Out of Nothing
Moderator: Jennifer Hotz
Panelists: George Barrett, Mark Stempel, Brian Nozny
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Dr. Scott Harris
11:00 AM
11:50 AM
Education
Panel Discussion
Dr. Scott Harris11:00AM - 11:50AM
Percussionists in Administration - Keeping the Groove from Behind the Desk
11:30 AM

201

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
10:00 AM
Michigan State University
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
Michigan State University10:00AM - 10:50AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
LAPQ
12:00 PM
12:50 PM
Daytime Showcase Concert
LAPQ12:00PM - 12:50PM
BEYOND
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
Blue Man Group
2:30 PM
4:00 PM
Blue Man Group2:30PM - 4:00PM
Tribal Nature of Blue Man Drumming
3:00 PM
3:30 PM
University of Texas at Arlington
3:30 PM
5:00 PM
New Percussion Literature Showcase
4:00 PM
4:30 PM

SAGAMORE

105

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
8:00 PM
Chad Wackerman Trio
8:00 PM
10:00 PM
Chad Wackerman Trio8:00PM - 10:00PM
PAS Hall of Fame Induction Ceremony
Chad Wackerman Trio featuring Chad Wackerman (Drums), Jimmy Johnson (Bass), & Mike Miller (Guitar).
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM

SAGAMORE

No events available in experiential-wellness category!
125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
Focus Day Concert A
9:00 AM
9:50 AM
Focus Day Concert A9:00AM - 9:50AM
Focus Day Performance Pieces:

Andrew Worden - 'Escape: Sextet for Triangles'

Joseph Van Hassel - Jennifer Bernard Merkowitz - 'And the Dish Ran Away with the Spoon' (2013)

Transient Canvas - 'Caldera' (2016) by David Coll

Dr. Lee Hinkle - Stuart Saunders Smith's 'The Authors'
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Focus Day Concert B
11:00 AM
11:50 AM
Focus Day Concert B11:00AM - 11:50AM
Focus Day Performance Pieces:

Architek Percussion - 'Strike/Struck' (from 'The Privacy of Domestic Life') - Adam Basanta

Katelyn King performs Christopher Adler's new work: 'Zaum Box'

New Morse Code - Robert Honstein's 'Down Down Baby'

Dr. Colin Hill - 'Monkey Chant' by Glenn Kotche
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Focus Day Concert C
1:00 PM
1:50 PM
Focus Day Concert CFocus Day Performance Pieces:

Hamiruge - The LSU Percussion Group - 'Abhaya' (2015) by Kevin Volans

Fabrice Marandola - French Snare-Drum: Delecluse and Beyond

Sam Houston Percussion Group - 'Luminous Stones' and 'Draping the Walls With Ice' by Jeff Herriott (b. 1972)

Dustin Donahue - Thomas Meadowcroft - 'Plain Moving Landfill' (2003/2011)
1:30 PM
2:00 PM
New Music/Research Committee
2:00 PM
2:50 PM
Focus Day Panel Discussion
New Music/Research Committee2:00PM - 2:50PM
Creative Research and Artistic Direction since 2000
Moderator: Jennifer Torrance
Panelists: Timothy Feeney, Tatiana Koleva, Fernando Rocha, Juri Seo
2:30 PM
3:00 PM
Focus Day Concert D
3:00 PM
3:50 PM
Focus Day Concert D3:00PM - 3:50PM
Focus Day Performance Pieces:

Ensemble Knox - 'Gamelan-bound / beFORe JOHN2' (2008) by Aurél Holló
Dr. Mark Eichenberger - 'The Well Seasoned Iron Pan' by Juri Seo (2015)
Abby Fisher - 'All Your Thens for Now' by Lawton Hall
Doug Perkins - Ken Thomson's 'Catapult'
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Focus Day Concert E
5:00 PM
5:50 PM
Focus Day Concert E5:00PM - 5:50PM
Focus Day Performance Pieces:

Ashley Tini and Tim Feeney - 'Settle' by Sarah Hennies

Oberlin Percussion Group with Adam Rudolph - 'Orbits' by Adam Rudolph

Tatiana Koleva - 'Florian Magnus Maier' - Soleá (2015)

Fernando Rocha - 'Pandora' (2005), by Sérgio Freire (Brasil, 1962)

Marimolin - 'La Resistencia' by Leo Blanco
5:30 PM

WABASH

205

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
7:30 AM
Drums Alive® Drum & Dance7:30AM - 8:30AM
Move to the beat of your own drum! We need to dance and drum as much as every other culture throughout history. Drum & Dance is an innovative symposium of rhythm, beats, moves and groves designed to rock your way to a heart pumping workout for the brain and body. This multi-faceted session blend the worlds of dance with drumming and mindfulness using real drums.
8:00 AM
8:30 AM
9:00 AM
Sherry Rubins and Andy Harnsberger
9:00 AM
9:50 AM
Health & Wellness
Clinic / Performance
Sherry Rubins and Andy Harnsberger9:00AM - 9:50AM
Optimize Your Performance Through Exercise and Nutrition
9:30 AM

209

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
1:00 PM
Robert J. Damm
1:00 PM
1:50 PM
Interactive Drumming
Workshop
Robert J. Damm1:00PM - 1:50PM
African Drumming in Drum Circles
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
John R. Beck
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Clinic
John R. Beck4:00PM - 4:50PM
Group Drumming - Why Should I Care? How Interactive Group Drumming Can Benefit Your Performing and Teaching Career, Expand Your Outreach, and Help Make You a Socially Relevant Artist
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Drum Circle
10:00 PM
12:00 AM
At Rhythm! Discovery Center
Late Night Drum Circle10:00PM - 12:00AM
Drum Circle at Rhythm! Discovery Center
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

209

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
4:00 PM
Keyboard Committee
4:00 PM
4:50 PM
Keyboard
Panel Discussion
Keyboard Committee4:00PM - 4:50PM
Keyboard Percussion Etudes
Moderator: Scott Herring
Panelists: Andy Harnsberger, Megan Arns, Svet Stoyanov
4:30 PM
5:00 PM
Living Room Music Composer Collective
5:00 PM
5:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Hang: Open Mic—Marimba & Vibes
10:00 PM
12:00 AM
Westin Lobby
Sponsored by Yamaha Corporation of America
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

SAGAMORE

109

201

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
12:00 PM
Rob Sanderl
12:00 PM
12:50 PM
Marching
Clinic
Rob Sanderl12:00PM - 12:50PM
A Bridge to Basel
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Small Ensembles & Timpani
Marching Individuals5:00PM - End Time TBD.
High School/College Small Ensembles & Timpani
Marching Individuals
5:00 PM
6:50 PM
Snare & Tenors
Marching Individuals5:00PM - End time TBD.
- High School/College Snare & Tenors
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM

125

205

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
8:30 AM
Chapter President's Meeting8:30AM - 10:00AM
Not open to the public.
Committee Chairs Meeting8:30AM - 10:00AM (Room 115)
Not open to the public.
9:00 AM
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
Interactive Drumming Committee Meeting10:30AM - 11:30AM (Room 113)
Open to PAS members.
11:00 AM
PAS Board of Advisors / Board of Directors Meeting11:00AM - 12:30PM
Open to PAS members.
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Marching Percussion Committee Meeting1:00PM - 2:00PM
Open to PAS members.
Committee Meetings
1:00 PM
2:30 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Education Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 113)

Percussion Ensemble Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 114)

Health & Wellness Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 115)

Percussion Specialists Meeting - 2:00PM - 3:00PM (Room 113)
1:30 PM
2:00 PM
125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
David Harvey
9:00 AM
10:50 AM
Research
Poster Presentation
David Harvey9:00AM - 10:50AM
Marimba and Xylophone History
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Haley Nutt
1:00 PM
1:50 PM
Research Paper (Oral) Presentation
Haley Nutt1:00PM - 1:50PM
From Piano to Percussion: The Emergence of Women Percussion Composers in the 20th Century
1:30 PM

204

  • David Harvey Research
    Poster Presentation
    9:00 AM - 10:50 AM
  • Haley Nutt Research Paper (Oral) Presentation
    1:00 PM - 1:50 PM
125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
Jeremy Branson
9:00 AM
9:50 AM
Symphonic Lab
Auxillary
Jeremy Branson9:00AM - 9:50AM
9:30 AM
10:00 AM
Symphonic Emeritus Section10:00AM - 10:50AM
10:30 AM
11:00 AM
Rob Knopper
11:00 AM
11:50 AM
Symphonic Keyboard Lab
Rob Knopper11:00AM - 11:50AM
11:30 AM
12:00 PM
Christopher Deviney
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic
Clinic / Performance
Christopher Deviney12:00PM - 12:50PM
The 'Inner Game of Tennis' and Percussion Performance
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Symphonic Committee
2:00 PM
2:50 PM
Symphonic
Panel Discussion
Symphonic Committee2:00PM - 2:50PM
Fitting In: Working as an Extra
Moderator: Phillip O’Banion
Panelists: Chris Deviney, Mike Tetrault, Ralph Sorrentino
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM

109

120

201

204

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
2:00 PM
Music Technology Committee
2:00 PM
2:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #1 Ray Dillard with guest artist Escape Ten
Music Technology Committee2:00PM - 2:50PM
Tips and Tricks for Percussion Recording in the Modern Era
2:30 PM

120

125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
4:00 PM
Valerie Naranjo with Africa->West
4:00 PM
4:50 PM
World
Clinic / Performance
Valerie Naranjo with Africa->West4:00PM - 4:50PM
Batagyil: Valerie Naranjo with the Africa->West Trio
4:30 PM

120

No events available!

FRIDAY, NOVEMBER 10
Registration Hours: 8:00AM – 5:00PM | Expo Hall Hours: 9:00AM – 5:00PM

PAS Rudiment Training: 11:00AM – 1:00PM | Outside Expo Hall

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
7:30 AM
Gray Matters — Training for Brain and Body Fitness7:30AM - 8:30AM
Exercise is the single most powerful tool that we have to effectively utilize our brain function. The skills and drills taught in this session are designed to help your clients maintain the mental, physical and social fitness necessary to maintain a healthy body and brain. Go beyond physical fitness and enter the world of brain and body training.
8:00 AM
University Pedagogy Committee Meeting8:00AM - 9:00AM (Room 115)
Open to PAS members.
8:30 AM
9:00 AM
Interactive Clinic & DrumLine Battle9:00AM - 5:00PM
PASIC17 Marching Festival
Hit Like A Girl
9:00 AM
9:50 AM
Hit Like A Girl9:00AM - 9:50AM
Hit Like A Girl Winner's Showcase Exhibition

Featuring:
Helly (Elisa Montin) - 2017 Hit Like A Girl Champion, 18+ Division

Annapurna “AP” Tobler - 2017 Hit Like A Girl Online Voting Winner, <18 Divison

Anastasiya “AJ” Kostromina - 2017 Hit Like A Girl Contest Winner, Marching 18+ Division
Putnam City North High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Shane Shanahan and Todd Roach
9:00 AM
9:50 AM
World
Clinic / Performance
Shane Shanahan and Todd Roach9:00AM - 9:50AM
Moving Forward: Creating New Work Through the Lens of Tradition
Scott Deal
9:00 AM
9:50 AM
Technology
Clinic / Performance
Scott Deal9:00AM - 9:50AM
Tools and Techniques for Percussion and Computer
Emily Tannert
9:00 AM
9:50 AM
Education
Professional Development
Emily Tannert9:00AM - 9:50AM
The Total 6-12 Percussion Program: Structure for Success
Connecticut Chapter Meeting9:00AM - 10:00AM
Room 113
Free Hearing Tests
9:00 AM
3:00 PM
Free Hearing Tests9:00AM - 3:00PM
Get your hearing checked for free!
9:30 AM
10:00 AM
Northwestern University Percussion Ensemble
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
Bruce Becker
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
Master Class
Bruce Becker10:00AM - 10:50AM
The Truth About Hand Technique
Joseph Tompkins
10:00 AM
10:50 AM
Marching
Clinic
Joseph Tompkins10:00AM - 10:50AM
French-American Rudimental Drumming: Past, Present, and Future
Carrie Ekins
10:00 AM
10:50 AM
Experiential Wellness
Lab
Carrie Ekins10:00AM - 10:50AM
Drums Alive® Beating Away Stress
Committee Meetings
10:00 AM
12:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Composition Committee Meeting - 10:00AM - 12:00PM (Room 113)

Contest and Audition Procedures Committee Meeting - 10:00AM - 11:00AM (Room 114)

10:30 AM
11:00 AM
Andrés Forero
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Andrés Forero11:00AM - 11:50AM
Broadway's Place in Mainstream Music Today
Gilú Amaral
11:00 AM
11:50 AM
World
Daytime Showcase Concert
Gilú Amaral11:00AM - 11:50AM
Gilú Amaral - Percursos
Michael Rosen
11:00 AM
11:50 AM
Symphonic Lab
Snare Drum
Michael Rosen11:00AM - 11:50AM
The Musical Snare Drum
Dr. Lamon Lawhorn
11:00 AM
11:50 AM
Research
Lecture / Presentation
Dr. Lamon Lawhorn11:00AM - 11:50AM
The Evolution of Contemporary Gospel Drumming
11:30 AM
12:00 PM
University of Kansas West African Drum Ensemble
12:00 PM
12:50 PM
WPEC University Winner Showcase Concert
Marimolin: Sharan Leventhal, violin & Nancy Zeltsman, marimba
12:00 PM
12:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Marimolin: Sharan Leventhal, violin & Nancy Zeltsman, marimba12:00PM - 12:50PM
Marimolin Celebrates Past Commissions
Drum Set Committee
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Panel Discussion
Drum Set Committee12:00PM - 12:50PM
Job Diversity and Adaptability In A Changing Musical World
Moderator: Joe Bergamini
Panelists: Daniel Glass, Jennie Hoeft, Mark Powers, Rich Redmond, Larry Rodbell
12:30 PM
1:00 PM
Bernie Dresel
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Bernie Dresel1:00PM - 1:50PM
Big Band Drumming: Swingin' Foundational Strength!
w/ special guests the Airmen of Note
Music Technology Committee
1:00 PM
1:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #2 - Mark Cook
Music Technology Committee1:00PM - 1:50PM
Performing with Technology: Essentials
Bill Sallak
1:00 PM
1:50 PM
Research Paper (Oral) Presentation
Bill Sallak1:00PM - 1:50PM
Grotowski/Brook/Mamet: Theory and Practice for the Actor-Percussionist
Cameron Tummel
1:00 PM
1:50 PM
Interactive Drumming
Workshop
Cameron Tummel1:00PM - 1:50PM
Effective Methods for Facilitating Improvisation
Committee Meetings
1:00 PM
2:30 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

International Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 114)

Keyboard Committee Meeting - 1:00PM - 2:30PM (Room 115)
1:30 PM
2:00 PM
Bak Middle School of the Arts
2:00 PM
2:50 PM
IPEC Jr High / MS Winner Showcase Concert
Daniel Glass
2:00 PM
2:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Daniel Glass2:00PM - 2:50PM
Sound Off! A Re-creation of “Trap Drumming” From the Silent Film Era (featuring Daniel Glass, Denny Brown, Kelli Rae Tubbs and Nicholas White)
Mike List
2:00 PM
2:50 PM
Education
Frame Drum FUNdamentals
Mike List2:00PM - 2:50PM
2:30 PM
3:00 PM
Daru Jones feat. DMD The Band
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Daru Jones feat. DMD The Band3:00PM - 3:50PM
Playing Your Role
Daniel Tatita Marquez
3:00 PM
3:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
Daniel Tatita Marquez3:00PM - 3:50PM
Candombe Around the World
William G. (Bill) Wiggins
3:00 PM
3:50 PM
Symphonic
Clinic
William G. (Bill) Wiggins3:00PM - 3:50PM
Timpani Basics 2.0: An Exploration of Technical Refinements
Marching Percussion Committee
3:00 PM
3:50 PM
Marching
Panel Discussion
Marching Percussion Committee3:00PM - 3:50PM
The Rise and Influence of Professional Sports Drumlines
Moderator: Vince Wallace
Panelists: Keith Rousu, Adam Hill, Brandon Estes
Diversity Committee Meeting3:00PM - 3:50PM
Open to PAS members.
Committee Meetings
3:00 PM
6:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

New Music Research Committee Meeting - 3:00PM - 5:00PM (Room 113)

Music Technology Committee Meeting - 4:30PM - 6:00PM (Room 114)
3:30 PM
4:00 PM
TRIO SR9
4:00 PM
4:50 PM
Daytime Showcase Concert
TRIO SR94:00PM - 4:50PM
PAS Competitions Winners Showcase4:00PM - 4:50PM
See the winners from the 2017 PAS Solo Competition.
Jeremy Kirk
4:00 PM
4:50 PM
Education
Clinic
Jeremy Kirk4:00PM - 4:50PM
Creating a Paperless Studio: Tech Tools for Percussion Education
Chelsea Levine
4:00 PM
4:50 PM
Marching
Clinic / Performance
Chelsea Levine4:00PM - 4:50PM
Teaching and Designing for Modern Marching Cymbals
Warrior Beat
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Panel Discussion
Warrior Beat4:00PM - 4:50PM
The Impact of Drumming on PTSD and Substance Abuse
4:30 PM
5:00 PM
Steve Smith
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Steve Smith5:00PM - 5:50PM
Developing a Vocabulary for Improvising
Shawn Mativetsky, accompanied by Neeraj Mehta
5:00 PM
5:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
Shawn Mativetsky, accompanied by Neeraj Mehta5:00PM - 5:50PM
Rivers: A Rhythmic Journey to Varanasi
Composition Committee
5:00 PM
5:50 PM
Education
Panel Discussion
Composition Committee5:00PM - 5:50PM
Business Skills for Composers
Moderator: Nicholaus Meyers
Panelists: Kevin Bobo, Gordon Stout, Brian Nozny
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
Circle City Drum Circle
7:00 PM
8:00 PM
PASIC/Music For All//Bongo Boy Drum Circle in the Georgia Street Lobby!
Circle City Drum Circle7:00PM - 8:00PM
The drum circle is free to the public and will take place on Friday, November 10, 2017 from 7:00-7:45pm in the Georgia Street Lobby of the Indianapolis Convention Center. No music experience is needed to be a full participant in this amazing event and hundreds of hand drums and colorful percussion instruments will be provided. Be part of creating something BIG!
7:30 PM
8:00 PM
Sō Percussion
8:00 PM
10:00 PM
Evening Concert
Sō Percussion8:00PM - 10:00PM
PAS Awards Ceremony
Quartets and Community
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Hang with the Airmen of Note
10:00 PM
12:00 AM
Indianapolis Artsgarden
Sponsored by Evans x Promark
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

Hall A

125

BR 500

SAGAMORE

WABASH

105

109

120

201

204

205

209

WESTIN

113-115

Conference Room East

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Interactive Clinic & DrumLine Battle9:00AM - 5:00PM
PASIC17 Marching Festival
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
PAS Competitions Winners Showcase4:00PM - 4:50PM
See the winners from the 2017 PAS Solo Competition.
4:30 PM

Hall A

125

WABASH

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Hit Like A Girl
9:00 AM
9:50 AM
Hit Like A Girl9:00AM - 9:50AM
Hit Like A Girl Winner's Showcase Exhibition

Featuring:
Helly (Elisa Montin) - 2017 Hit Like A Girl Champion, 18+ Division

Annapurna “AP” Tobler - 2017 Hit Like A Girl Online Voting Winner, <18 Divison

Anastasiya “AJ” Kostromina - 2017 Hit Like A Girl Contest Winner, Marching 18+ Division
9:30 AM
10:00 AM
Bruce Becker
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
Master Class
Bruce Becker10:00AM - 10:50AM
The Truth About Hand Technique
10:30 AM
11:00 AM
Andrés Forero
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Andrés Forero11:00AM - 11:50AM
Broadway's Place in Mainstream Music Today
11:30 AM
12:00 PM
Drum Set Committee
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Panel Discussion
Drum Set Committee12:00PM - 12:50PM
Job Diversity and Adaptability In A Changing Musical World
Moderator: Joe Bergamini
Panelists: Daniel Glass, Jennie Hoeft, Mark Powers, Rich Redmond, Larry Rodbell
12:30 PM
1:00 PM
Bernie Dresel
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Bernie Dresel1:00PM - 1:50PM
Big Band Drumming: Swingin' Foundational Strength!
w/ special guests the Airmen of Note
1:30 PM
2:00 PM
Daniel Glass
2:00 PM
2:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Daniel Glass2:00PM - 2:50PM
Sound Off! A Re-creation of “Trap Drumming” From the Silent Film Era (featuring Daniel Glass, Denny Brown, Kelli Rae Tubbs and Nicholas White)
2:30 PM
3:00 PM
Daru Jones feat. DMD The Band
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Daru Jones feat. DMD The Band3:00PM - 3:50PM
Playing Your Role
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Steve Smith
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Steve Smith5:00PM - 5:50PM
Developing a Vocabulary for Improvising
5:30 PM

BR 500

105

201

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Emily Tannert
9:00 AM
9:50 AM
Education
Professional Development
Emily Tannert9:00AM - 9:50AM
The Total 6-12 Percussion Program: Structure for Success
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
Drum Set Committee
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Panel Discussion
Drum Set Committee12:00PM - 12:50PM
Job Diversity and Adaptability In A Changing Musical World
Moderator: Joe Bergamini
Panelists: Daniel Glass, Jennie Hoeft, Mark Powers, Rich Redmond, Larry Rodbell
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Mike List
2:00 PM
2:50 PM
Education
Frame Drum FUNdamentals
Mike List2:00PM - 2:50PM
2:30 PM
3:00 PM
Marching Percussion Committee
3:00 PM
3:50 PM
Marching
Panel Discussion
Marching Percussion Committee3:00PM - 3:50PM
The Rise and Influence of Professional Sports Drumlines
Moderator: Vince Wallace
Panelists: Keith Rousu, Adam Hill, Brandon Estes
3:30 PM
4:00 PM
Jeremy Kirk
4:00 PM
4:50 PM
Education
Clinic
Jeremy Kirk4:00PM - 4:50PM
Creating a Paperless Studio: Tech Tools for Percussion Education
4:30 PM
5:00 PM
Composition Committee
5:00 PM
5:50 PM
Education
Panel Discussion
Composition Committee5:00PM - 5:50PM
Business Skills for Composers
Moderator: Nicholaus Meyers
Panelists: Kevin Bobo, Gordon Stout, Brian Nozny
5:30 PM

201

204

205

  • Mike List Education
    Frame Drum FUNdamentals
    2:00 PM - 2:50 PM
Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Putnam City North High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
9:30 AM
10:00 AM
Northwestern University Percussion Ensemble
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
University of Kansas West African Drum Ensemble
12:00 PM
12:50 PM
WPEC University Winner Showcase Concert
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Bak Middle School of the Arts
2:00 PM
2:50 PM
IPEC Jr High / MS Winner Showcase Concert
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
TRIO SR9
4:00 PM
4:50 PM
Daytime Showcase Concert
TRIO SR94:00PM - 4:50PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
Sō Percussion
8:00 PM
10:00 PM
Evening Concert
Sō Percussion8:00PM - 10:00PM
PAS Awards Ceremony
Quartets and Community
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Hang with the Airmen of Note
10:00 PM
12:00 AM
Indianapolis Artsgarden
Sponsored by Evans x Promark
10:30 PM
11:00 PM
11:30 PM

SAGAMORE

WABASH

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
10:00 AM
Carrie Ekins
10:00 AM
10:50 AM
Experiential Wellness
Lab
Carrie Ekins10:00AM - 10:50AM
Drums Alive® Beating Away Stress
10:30 AM

209

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
7:30 AM
Gray Matters — Training for Brain and Body Fitness7:30AM - 8:30AM
Exercise is the single most powerful tool that we have to effectively utilize our brain function. The skills and drills taught in this session are designed to help your clients maintain the mental, physical and social fitness necessary to maintain a healthy body and brain. Go beyond physical fitness and enter the world of brain and body training.
8:00 AM
8:30 AM
9:00 AM
Free Hearing Tests
9:00 AM
3:00 PM
Free Hearing Tests9:00AM - 3:00PM
Get your hearing checked for free!
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM

209

Conference Room East

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
1:00 PM
Cameron Tummel
1:00 PM
1:50 PM
Interactive Drumming
Workshop
Cameron Tummel1:00PM - 1:50PM
Effective Methods for Facilitating Improvisation
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
Warrior Beat
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Panel Discussion
Warrior Beat4:00PM - 4:50PM
The Impact of Drumming on PTSD and Substance Abuse
4:30 PM

209

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
12:00 PM
Marimolin: Sharan Leventhal, violin & Nancy Zeltsman, marimba
12:00 PM
12:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Marimolin: Sharan Leventhal, violin & Nancy Zeltsman, marimba12:00PM - 12:50PM
Marimolin Celebrates Past Commissions
12:30 PM

105

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Hit Like A Girl
9:00 AM
9:50 AM
Hit Like A Girl9:00AM - 9:50AM
Hit Like A Girl Winner's Showcase Exhibition

Featuring:
Helly (Elisa Montin) - 2017 Hit Like A Girl Champion, 18+ Division

Annapurna “AP” Tobler - 2017 Hit Like A Girl Online Voting Winner, <18 Divison

Anastasiya “AJ” Kostromina - 2017 Hit Like A Girl Contest Winner, Marching 18+ Division
9:30 AM
10:00 AM
Joseph Tompkins
10:00 AM
10:50 AM
Marching
Clinic
Joseph Tompkins10:00AM - 10:50AM
French-American Rudimental Drumming: Past, Present, and Future
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Marching Percussion Committee
3:00 PM
3:50 PM
Marching
Panel Discussion
Marching Percussion Committee3:00PM - 3:50PM
The Rise and Influence of Professional Sports Drumlines
Moderator: Vince Wallace
Panelists: Keith Rousu, Adam Hill, Brandon Estes
3:30 PM
4:00 PM
Chelsea Levine
4:00 PM
4:50 PM
Marching
Clinic / Performance
Chelsea Levine4:00PM - 4:50PM
Teaching and Designing for Modern Marching Cymbals
4:30 PM

BR 500

201

205

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
8:00 AM
University Pedagogy Committee Meeting8:00AM - 9:00AM (Room 115)
Open to PAS members.
8:30 AM
9:00 AM
Connecticut Chapter Meeting9:00AM - 10:00AM
Room 113
9:30 AM
10:00 AM
Committee Meetings
10:00 AM
12:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Composition Committee Meeting - 10:00AM - 12:00PM (Room 113)

Contest and Audition Procedures Committee Meeting - 10:00AM - 11:00AM (Room 114)

10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Committee Meetings
1:00 PM
2:30 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

International Committee Meeting - 1:00PM - 2:00PM (Room 114)

Keyboard Committee Meeting - 1:00PM - 2:30PM (Room 115)
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Diversity Committee Meeting3:00PM - 3:50PM
Open to PAS members.
Committee Meetings
3:00 PM
6:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

New Music Research Committee Meeting - 3:00PM - 5:00PM (Room 113)

Music Technology Committee Meeting - 4:30PM - 6:00PM (Room 114)
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
Circle City Drum Circle
7:00 PM
8:00 PM
PASIC/Music For All//Bongo Boy Drum Circle in the Georgia Street Lobby!
Circle City Drum Circle7:00PM - 8:00PM
The drum circle is free to the public and will take place on Friday, November 10, 2017 from 7:00-7:45pm in the Georgia Street Lobby of the Indianapolis Convention Center. No music experience is needed to be a full participant in this amazing event and hundreds of hand drums and colorful percussion instruments will be provided. Be part of creating something BIG!
7:30 PM

209

WESTIN

113-115

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
11:00 AM
Dr. Lamon Lawhorn
11:00 AM
11:50 AM
Research
Lecture / Presentation
Dr. Lamon Lawhorn11:00AM - 11:50AM
The Evolution of Contemporary Gospel Drumming
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Bill Sallak
1:00 PM
1:50 PM
Research Paper (Oral) Presentation
Bill Sallak1:00PM - 1:50PM
Grotowski/Brook/Mamet: Theory and Practice for the Actor-Percussionist
1:30 PM

204

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
11:00 AM
Michael Rosen
11:00 AM
11:50 AM
Symphonic Lab
Snare Drum
Michael Rosen11:00AM - 11:50AM
The Musical Snare Drum
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
William G. (Bill) Wiggins
3:00 PM
3:50 PM
Symphonic
Clinic
William G. (Bill) Wiggins3:00PM - 3:50PM
Timpani Basics 2.0: An Exploration of Technical Refinements
3:30 PM

120

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Scott Deal
9:00 AM
9:50 AM
Technology
Clinic / Performance
Scott Deal9:00AM - 9:50AM
Tools and Techniques for Percussion and Computer
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Music Technology Committee
1:00 PM
1:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #2 - Mark Cook
Music Technology Committee1:00PM - 1:50PM
Performing with Technology: Essentials
1:30 PM

120

Hall A 125 BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115 Conference Room East
9:00 AM
Shane Shanahan and Todd Roach
9:00 AM
9:50 AM
World
Clinic / Performance
Shane Shanahan and Todd Roach9:00AM - 9:50AM
Moving Forward: Creating New Work Through the Lens of Tradition
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Gilú Amaral
11:00 AM
11:50 AM
World
Daytime Showcase Concert
Gilú Amaral11:00AM - 11:50AM
Gilú Amaral - Percursos
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Daniel Tatita Marquez
3:00 PM
3:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
Daniel Tatita Marquez3:00PM - 3:50PM
Candombe Around the World
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Shawn Mativetsky, accompanied by Neeraj Mehta
5:00 PM
5:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
Shawn Mativetsky, accompanied by Neeraj Mehta5:00PM - 5:50PM
Rivers: A Rhythmic Journey to Varanasi
5:30 PM

WABASH

  • Gilú Amaral World
    Daytime Showcase Concert
    11:00 AM - 11:50 AM

105

109

No events available!

SATURDAY, NOVEMBER 11
Registration Hours: 8:00AM – 5:00PM | Expo Hall Hours: 9:00AM – 5:00PM

PAS Rudiment Training: 11:00AM – 1:00PM | Outside Expo Hall

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
7:30 AM
Drums Alive® Shake Rattle and Roll7:30AM - 8:30AM
Shake Rattle and Roll in this drumming energizing fun workout designed specifically for the “Active” generation will highlight alternative ways for improving not only fitness balance, coordination, functional strength but also for providing a platform to improving neurological health. Dance to the beat of another drum, experience new sounds, new moves and a whole lot of fun!
8:00 AM
Committee Meetings
8:00 AM
10:00 AM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Symphonic Committee Meeting - 8:00AM - 9:00AM (Room 114)

Scholarly Research Committee Meeting - 8:00AM - 10:00AM (Room 113)

World Committee Meeting - 8:30AM - 10:00AM (Room 115)

University Committee Meeting - 9:00AM - 10:30AM (Room 114)
8:30 AM
Drum Set Committee Meeting8:30AM - 10:30AM
Open to PAS members.
9:00 AM
William J. Brennan High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Dr. David Collier
9:00 AM
9:50 AM
Timpani FUNdamentals
Dr. David Collier9:00AM - 9:50AM
FUNdamental Techniques for the Young Timpanist
Education Committee
9:00 AM
9:50 AM
Education
Panel Discussion
Education Committee9:00AM - 9:50AM
Priorities in the Pre-College Percussion Curriculum
Moderator: Peter DeSalvo
Panelists: Jonathan Ovalle, Robert Bridge, Rob Parks, Keith Aleo, Josh Gottry
9:30 AM
10:00 AM
Rick Kurasz
10:00 AM
10:50 AM
PASIC 2017 Mass Steel Band: New Literature for Steel Band
Rick Kurasz10:00AM - 10:50AM
Sergio Bellotti
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
FUNdamentals
Sergio Bellotti10:00AM - 10:50AM
Mastering and Applying The Rudiments: Drum Set Fun!
T. Adam Blackstock
10:00 AM
10:50 AM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
T. Adam Blackstock10:00AM - 10:50AM
Marimba and...
Sean Paddock
10:00 AM
10:50 AM
Professional Development
Sean Paddock10:00AM - 10:50AM
Want To Be A Touring Musician? You Need To Know These Things
Dr. Stephen Workman
10:00 AM
10:50 AM
Health & Wellness
Clinic
Dr. Stephen Workman10:00AM - 10:50AM
Get Rid of Your Forearm, Wrist, and Hand Pain Forever!
10:30 AM
11:00 AM
Johnny Vidacovich
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Johnny Vidacovich11:00AM - 11:50AM
Melodic Rhythm and New Orleans Street Beats
w/ special guests the Airmen of Note
Tenor Sax - MSgt Tedd Baker
Bass - TSgt Cameron Kayne
Highland Park High School
11:00 AM
11:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Highland Park High School11:00AM - 11:50AM
Neil Grover
11:00 AM
11:50 AM
Accessories FUNdamentals
Neil Grover11:00AM - 11:50AM
Percussion Accessories
11:30 AM
12:00 PM
Christiano Galvão
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Christiano Galvão12:00PM - 12:50PM
Creative Brazilian Drumming
Jeremy Epp
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic Lab
Timpani
Jeremy Epp12:00PM - 12:50PM
World Percussion Committee Panel Discussion
12:00 PM
12:50 PM
World
Panel Discussion
World Percussion Committee Panel Discussion12:00PM - 12:50PM
How to Pay for It: Financing World Percussion Study Abroad, and World Percussion Ensembles at Home
Moderator: Neeraj Mehta
Panelists: Karolyn Stonefelt, Julie Hill, Kaoru Watanabe, Mark Stone, Dan Piccolo
Laurel Black and Mike Cerreto
12:00 PM
12:50 PM
Professional Development
Laurel Black and Mike Cerreto12:00PM - 12:50PM
PercussionMind: The Mental Performance Habits of Today's Top Percussionists...and Where You Fit In
Rhythm! Discovery Day
12:00 PM
5:00 PM
Rhythm! Discovery DaySCHEDULE:

12:00PM: Shake That Thang and Boom Whacka Boom (Frank Shaffer)

1:00PM: Interactive Rhythm Games and Fun Percussion Ensemble Compositions (Bob Damm)

2:00PM: Bucket Band for Everyone! (Brian Prechtl)

3:00PM: Drums Alive: Where Drumming and Fitness Collide! (Hachya Franklin)

4:00PM: Jungle Jam (Jeni Swerdlow with John Yost)
12:30 PM
1:00 PM
Hannah Welton
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Hannah Welton1:00PM - 1:50PM
Peace, Love & Drums
Eastman School of Music
1:00 PM
1:50 PM
IPEC University Winner Showcase Concert
Jean-Baptiste Leclère
1:00 PM
1:50 PM
Symphonic
Clinic
Jean-Baptiste Leclère1:00PM - 1:50PM
Jacques Delécluse - From Tradition to Modernity
1:30 PM
2:00 PM
Brasilian Vibes featuring Arthur Lipner & Nanny Assis
2:00 PM
2:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Brasilian Vibes featuring Arthur Lipner & Nanny Assis2:00PM - 2:50PM
Arthur Lipner & Brasilian Vibes
Music Technology Committee
2:00 PM
2:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #3: Brady Harrison and Andy Thierauf
Music Technology Committee2:00PM - 2:50PM
Be the Music: Performing with Interactive Electronics
Rebecca Kite
2:00 PM
2:50 PM
Education
Lecture / Presentation
Rebecca Kite2:00PM - 2:50PM
Brainstorming Pedagogy
2:30 PM
3:00 PM
Nikki Glaspie
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Nikki Glaspie3:00PM - 3:50PM
Music: The Science of Making People Feel - A Full Exploration of Drumming Within the Music
The Blue Devils
3:00 PM
3:50 PM
Marching
Clinic / Performance
The Blue Devils3:00PM - 3:50PM
The Blue Devils: Marching Percussion
OIiver Molina
3:00 PM
3:50 PM
Keyboard FUNdamentals
OIiver Molina3:00PM - 3:50PM
Sharpening Your Sight-Reading Skills
3:30 PM
4:00 PM
Brian Ferguson
4:00 PM
4:50 PM
Drum Set
Clinic
Brian Ferguson4:00PM - 4:50PM
Time and Space
Acrópolis Percusión Honduras
4:00 PM
4:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
University Pedagogy Committee
4:00 PM
4:50 PM
Education
Panel Discussion
University Pedagogy Committee4:00PM - 4:50PM
The Ideal College Curriculum (...if it even exists!)
Moderator: Jason Baker
Panelists: Jim Campbell, Megan Arns, Andy Bliss
Vibraphone Improv Lab with Joe Locke
4:00 PM
4:50 PM
Keyboard
Lab
4:30 PM
5:00 PM
Stanley Randolph
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Stanley Randolph5:00PM - 5:50PM
Tips and Tricks for the Funky Drummer
China Conservatory of Music
5:00 PM
5:50 PM
International Showcase Concert
Kaoru Watanabe
5:00 PM
5:50 PM
World
Clinic / Performance
Kaoru Watanabe5:00PM - 5:50PM
Kaoru Watanabe Neó: Japanese Taiko and Shinobue
5:30 PM
6:00 PM
Closing Drum Circle
6:00 PM
8:00 PM
in Serpentine Lobby
Closing Drum Circle6:00PM
Serpentine Lobby
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM

BR 500

SAGAMORE

WABASH

105

109

120

201

204

205

209

WESTIN

113-115

No events available in competitions category!
BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
10:00 AM
Sergio Bellotti
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
FUNdamentals
Sergio Bellotti10:00AM - 10:50AM
Mastering and Applying The Rudiments: Drum Set Fun!
10:30 AM
11:00 AM
Johnny Vidacovich
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Johnny Vidacovich11:00AM - 11:50AM
Melodic Rhythm and New Orleans Street Beats
w/ special guests the Airmen of Note
Tenor Sax - MSgt Tedd Baker
Bass - TSgt Cameron Kayne
11:30 AM
12:00 PM
Christiano Galvão
12:00 PM
12:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Christiano Galvão12:00PM - 12:50PM
Creative Brazilian Drumming
12:30 PM
1:00 PM
Hannah Welton
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Hannah Welton1:00PM - 1:50PM
Peace, Love & Drums
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Nikki Glaspie
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Nikki Glaspie3:00PM - 3:50PM
Music: The Science of Making People Feel - A Full Exploration of Drumming Within the Music
3:30 PM
4:00 PM
Brian Ferguson
4:00 PM
4:50 PM
Drum Set
Clinic
Brian Ferguson4:00PM - 4:50PM
Time and Space
4:30 PM
5:00 PM
Stanley Randolph
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Stanley Randolph5:00PM - 5:50PM
Tips and Tricks for the Funky Drummer
5:30 PM

BR 500

105

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
Dr. David Collier
9:00 AM
9:50 AM
Timpani FUNdamentals
Dr. David Collier9:00AM - 9:50AM
FUNdamental Techniques for the Young Timpanist
Education Committee
9:00 AM
9:50 AM
Education
Panel Discussion
Education Committee9:00AM - 9:50AM
Priorities in the Pre-College Percussion Curriculum
Moderator: Peter DeSalvo
Panelists: Jonathan Ovalle, Robert Bridge, Rob Parks, Keith Aleo, Josh Gottry
9:30 AM
10:00 AM
Sergio Bellotti
10:00 AM
10:50 AM
Drum Set
FUNdamentals
Sergio Bellotti10:00AM - 10:50AM
Mastering and Applying The Rudiments: Drum Set Fun!
Sean Paddock
10:00 AM
10:50 AM
Professional Development
Sean Paddock10:00AM - 10:50AM
Want To Be A Touring Musician? You Need To Know These Things
10:30 AM
11:00 AM
Neil Grover
11:00 AM
11:50 AM
Accessories FUNdamentals
Neil Grover11:00AM - 11:50AM
Percussion Accessories
11:30 AM
12:00 PM
Laurel Black and Mike Cerreto
12:00 PM
12:50 PM
Professional Development
Laurel Black and Mike Cerreto12:00PM - 12:50PM
PercussionMind: The Mental Performance Habits of Today's Top Percussionists...and Where You Fit In
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Rebecca Kite
2:00 PM
2:50 PM
Education
Lecture / Presentation
Rebecca Kite2:00PM - 2:50PM
Brainstorming Pedagogy
2:30 PM
3:00 PM
OIiver Molina
3:00 PM
3:50 PM
Keyboard FUNdamentals
OIiver Molina3:00PM - 3:50PM
Sharpening Your Sight-Reading Skills
3:30 PM
4:00 PM
University Pedagogy Committee
4:00 PM
4:50 PM
Education
Panel Discussion
University Pedagogy Committee4:00PM - 4:50PM
The Ideal College Curriculum (...if it even exists!)
Moderator: Jason Baker
Panelists: Jim Campbell, Megan Arns, Andy Bliss
4:30 PM

105

109

201

204

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
9:00 AM
William J. Brennan High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Highland Park High School
11:00 AM
11:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Highland Park High School11:00AM - 11:50AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Eastman School of Music
1:00 PM
1:50 PM
IPEC University Winner Showcase Concert
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
China Conservatory of Music
5:00 PM
5:50 PM
International Showcase Concert
5:30 PM

SAGAMORE

WABASH

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM

SAGAMORE

No events available in focus-day category!
BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
7:30 AM
Drums Alive® Shake Rattle and Roll7:30AM - 8:30AM
Shake Rattle and Roll in this drumming energizing fun workout designed specifically for the “Active” generation will highlight alternative ways for improving not only fitness balance, coordination, functional strength but also for providing a platform to improving neurological health. Dance to the beat of another drum, experience new sounds, new moves and a whole lot of fun!
8:00 AM
8:30 AM
9:00 AM
9:30 AM
10:00 AM
Dr. Stephen Workman
10:00 AM
10:50 AM
Health & Wellness
Clinic
Dr. Stephen Workman10:00AM - 10:50AM
Get Rid of Your Forearm, Wrist, and Hand Pain Forever!
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
Rhythm! Discovery Day
12:00 PM
5:00 PM
Rhythm! Discovery DaySCHEDULE:

12:00PM: Shake That Thang and Boom Whacka Boom (Frank Shaffer)

1:00PM: Interactive Rhythm Games and Fun Percussion Ensemble Compositions (Bob Damm)

2:00PM: Bucket Band for Everyone! (Brian Prechtl)

3:00PM: Drums Alive: Where Drumming and Fitness Collide! (Hachya Franklin)

4:00PM: Jungle Jam (Jeni Swerdlow with John Yost)
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM

209

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
12:00 PM
Rhythm! Discovery Day
12:00 PM
5:00 PM
Rhythm! Discovery DaySCHEDULE:

12:00PM: Shake That Thang and Boom Whacka Boom (Frank Shaffer)

1:00PM: Interactive Rhythm Games and Fun Percussion Ensemble Compositions (Bob Damm)

2:00PM: Bucket Band for Everyone! (Brian Prechtl)

3:00PM: Drums Alive: Where Drumming and Fitness Collide! (Hachya Franklin)

4:00PM: Jungle Jam (Jeni Swerdlow with John Yost)
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
Closing Drum Circle
6:00 PM
8:00 PM
in Serpentine Lobby
Closing Drum Circle6:00PM
Serpentine Lobby
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM

209

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
10:00 AM
T. Adam Blackstock
10:00 AM
10:50 AM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
T. Adam Blackstock10:00AM - 10:50AM
Marimba and...
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Brasilian Vibes featuring Arthur Lipner & Nanny Assis
2:00 PM
2:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Brasilian Vibes featuring Arthur Lipner & Nanny Assis2:00PM - 2:50PM
Arthur Lipner & Brasilian Vibes
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
Vibraphone Improv Lab with Joe Locke
4:00 PM
4:50 PM
Keyboard
Lab
4:30 PM

WABASH

120

205

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
3:00 PM
The Blue Devils
3:00 PM
3:50 PM
Marching
Clinic / Performance
The Blue Devils3:00PM - 3:50PM
The Blue Devils: Marching Percussion
3:30 PM

SAGAMORE

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
8:00 AM
Committee Meetings
8:00 AM
10:00 AM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS members.

Symphonic Committee Meeting - 8:00AM - 9:00AM (Room 114)

Scholarly Research Committee Meeting - 8:00AM - 10:00AM (Room 113)

World Committee Meeting - 8:30AM - 10:00AM (Room 115)

University Committee Meeting - 9:00AM - 10:30AM (Room 114)
8:30 AM
Drum Set Committee Meeting8:30AM - 10:30AM
Open to PAS members.
9:00 AM
9:30 AM
10:00 AM

WESTIN

113-115

No events available in research category!
BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
12:00 PM
Jeremy Epp
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic Lab
Timpani
Jeremy Epp12:00PM - 12:50PM
12:30 PM
1:00 PM
Jean-Baptiste Leclère
1:00 PM
1:50 PM
Symphonic
Clinic
Jean-Baptiste Leclère1:00PM - 1:50PM
Jacques Delécluse - From Tradition to Modernity
1:30 PM

109

120

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
2:00 PM
Music Technology Committee
2:00 PM
2:50 PM
Technology Lab
Tech Day 3.0 - #3: Brady Harrison and Andy Thierauf
Music Technology Committee2:00PM - 2:50PM
Be the Music: Performing with Interactive Electronics
2:30 PM

120

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 WESTIN 113-115
10:00 AM
Rick Kurasz
10:00 AM
10:50 AM
PASIC 2017 Mass Steel Band: New Literature for Steel Band
Rick Kurasz10:00AM - 10:50AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
World Percussion Committee Panel Discussion
12:00 PM
12:50 PM
World
Panel Discussion
World Percussion Committee Panel Discussion12:00PM - 12:50PM
How to Pay for It: Financing World Percussion Study Abroad, and World Percussion Ensembles at Home
Moderator: Neeraj Mehta
Panelists: Karolyn Stonefelt, Julie Hill, Kaoru Watanabe, Mark Stone, Dan Piccolo
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
Acrópolis Percusión Honduras
4:00 PM
4:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
4:30 PM
5:00 PM
Kaoru Watanabe
5:00 PM
5:50 PM
World
Clinic / Performance
Kaoru Watanabe5:00PM - 5:50PM
Kaoru Watanabe Neó: Japanese Taiko and Shinobue
5:30 PM

SAGAMORE

  • Rick Kurasz PASIC 2017 Mass Steel Band: New Literature for Steel Band
    10:00 AM - 10:50 AM

105

109

120

201

No events available!