PASIC 2018 Schedule

*Schedule subject to change without notice

Download 2018 PASIC App (coming soon)Download Schedule (PDF)

FRIDAY, NOVEMBER 16

Registration Hours: 8:00AM – 5:00PM | Expo Hall Hours: 9:00AM – 5:00PM

Free Hearing Tests: 9:00AM – 3:00PM | Conference Room East

Gift Shop Hours: 8:00AM – 6:00PM

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
7:30 AM
8:00 AM
8:30 AM
9:00 AM
Hit Like A Girl
9:00 AM
9:50 AM
Winner's Showcase Exhibition
Hit Like A Girl9:00AM - 9:50AM
Hit Like A Girl Winner's Showcase Exhibition

Featuring:
Calsey Tory - 2018 18+ Drumset Champion

Roni Kaspi - 2018 <18 Drumset Winner

De’Arcus Curry - 2012 18+ Drumset Champion
L.V. Berkner High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
L.V. Berkner High School9:00AM - 9:50AM
Mike Garcia, Director
Dr. Joe W. Moore III
9:00 AM
9:50 AM
Education
Clinic / Performance
Dr. Joe W. Moore III9:00AM - 9:50AM
Composing; Getting Started
Lisa Colleen
9:00 AM
9:50 AM
Experiential Wellness
Workshop
Lisa Colleen9:00AM - 9:50AM
It's All About the Groove
Interactive Clinic & DrumLine Battle9:00AM - 5:00PM
PASIC 2018 MarchingFest Interactive Clinic & DrumLine Battle

DrumLine Battle
9:00AM - 12:00PM

Interactive Clinic
1:00PM - 5:00PM

Featuring 2018 Clinicians!
Veronica Wicks (Broken City)
Giff Howarth (WGI/DCI Adjudicator)
Committee Meetings
9:00 AM
2:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS Members.

University Percussion Committee Meeting: 8:00AM - 9:00AM (Room 114)

University Student Meeting: 8:30AM - 10:00AM (The Westin Board Capital 2)

Symphonic Committee Meeting: 8:00AM - 9:00AM (Room 115)

World Committee Meeting: 9:00AM - 10:30AM (Room 113)

Education Committee Meeting: 10:30AM - 12:00PM (Room 114)

International Committee Meeting: 11:00AM - 1:00PM (Room 113)

New Music/Research Committee Meeting: 12:00PM - 2:00PM (Room 115)
Lone Star Percussion Demo
9:00 AM
5:00 PM
Room
210
Lone Star Percussion DemoLone Star Percussion Demo
9:00AM - 3:00PM
(Room 210)

9:00AM Amplify: Get the Right Audio Gear for your Marching Ensemble
11:00AM Amplify: PA 101 Set Up and Troubleshoot Your Sound System
1:00PM Amplify: Mixing Basics - Understand your Mixing Console
3:00PM Amplify: Sound Reinforcement for Percussion

9:30 AM
10:00 AM
Baylor University
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
Baylor University10:00AM - 10:50AM
Todd Meehan, Director
Loop Doctors
10:00 AM
10:50 AM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
Loop Doctors10:00AM - 10:50AM
Cyber Bebop
Music Technology Committee
10:00 AM
10:50 AM
Panel Discussion
Music Technology Committee10:00AM - 10:50AM
Is the Laptop the New Folk Instrument of the Twenty-First Century?
Moderator: Brady Harrison
Panelists: Casey Cangelosi, Jordan Munson, Victor Pons, Scott Shinbara, Jeremy Barnett
Don Liuzzi
10:00 AM
10:50 AM
Symphonic Lab
Timpani
Don Liuzzi10:00AM - 10:50AM
Playing Beethoven’s 9th— The How and the Why
10:30 AM
11:00 AM
Nate Wood
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Nate Wood11:00AM - 11:50AM
Nate Wood’s fOUR: drum-centric multi-instrumental performance
Pioneer High School
11:00 AM
11:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Pioneer High School11:00aM - 11:50AM
Mauricio Castellano, Director
Glen Velez
11:00 AM
11:50 AM
World
Lecture / Presentation
Glen Velez11:00AM - 11:50AM
The Birth of the Tambourine
Bill Bachman
11:00 AM
11:50 AM
Health & Wellness
Clinic
Bill Bachman11:00AM - 11:50AM
The 'Extreme Hands Makeover' for Optimal Drumming Mechanics and Injury-Free Hands
11:30 AM
12:00 PM
The Cavaliers Bass Drum Line w/ Russell Wharton
12:00 PM
12:50 PM
Marching
Clinic / Performance
The Cavaliers Bass Drum Line w/ Russell Wharton12:00PM - 12:50PM
Building a Great Subsection
Drum Set Committee
12:00 PM
12:50 PM
Panel Discussion
Drum Set Committee12:00PM - 12:50PM
Richard Weiner
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic
Clinic
Richard Weiner12:00PM - 12:50PM
How to Prepare For & Succeed At All Auditions
12:30 PM
1:00 PM
Glen Sobel
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Glen Sobel1:00PM - 1:50PM
Wearing Different Hats- Musically and Otherwise in Today's World
Jonathan Singer
1:00 PM
1:50 PM
Keyboard
Clinic / Performance
Jonathan Singer1:00PM - 1:50PM
The Development of Xylophone Improvisation (1916-1942)
Cara Wildman
1:00 PM
1:50 PM
World
Clinic / Performance
Cara Wildman1:00PM - 1:50PM
From Belfast to Bantry: Bodhran Basics
John Wittmann
1:00 PM
1:50 PM
Education
Professional Development
John Wittmann1:00PM - 1:50PM
Top 10 Things I Wish I Knew
1:30 PM
2:00 PM
Friedman/Miceli Duo
2:00 PM
2:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Friedman/Miceli Duo2:00PM - 2:50PM
A Tribute to Dave Samuels and Double Image
Marching Heritage Concert
(TripleD, U.S. Marine Corps)
2:00PM - 2:50PM
Featuring:
TripleD - Dutch Drummers Division

The Percussion Section of The Commandant's Own, The United States Marine Drum & Bugle Corps
2:30 PM
3:00 PM
Cindy Blackman Santana
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Cindy Blackman Santana3:00PM - 3:50PM
Andy Akiho & Ian David Rosenbaum
3:00 PM
3:50 PM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
William Moersch
3:00 PM
3:50 PM
Symphonic Lab
Keyboard
William Moersch3:00PM - 3:50PM
Sight-Reading Lab
Chapter President's Meeting3:00PM - 4:30PM
(The Westin Boardroom)
Not open to the public.
3:30 PM
4:00 PM
Joe Saylor of The Late Show With Stephen Colbert
4:00 PM
4:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
World Percussion Committee
4:00 PM
4:50 PM
Panel Discussion
World Percussion Committee4:00PM - 4:50PM
Tradition and Innovation: Composing for World Percussion
Moderator: Anthony DiSanza
Panelists: Elliot Cole, Valerie Naranjo, N. Scott Robinson, Michael Udow, Roland Vazquez
John Tafoya
4:00 PM
4:50 PM
Symphonic
Timpani Clinic
John Tafoya4:00PM - 4:50PM
Ralph Hicks
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Clinic
Ralph Hicks4:00PM - 4:50PM
Teaching Two and Three Note Timing Patterns Through Improvisatory Drum Circles
4:30 PM
5:00 PM
Alex Acuña
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic
Alex Acuña5:00PM - 5:50PM
Rhythm Expansion
SamulNori Hanullim
5:00 PM
5:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
SamulNori Hanullim5:00PM - 5:50PM
SamulNori: Master Drummers from Korea
Quey Percussion Duo
5:00 PM
5:50 PM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
Quey Percussion Duo5:00PM - 5:50PM
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Pit

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Pit
*Auditions are free for PASIC Attendees only
(4-Day or 1-Day Badge).
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Battery

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Battery
*Auditions are free for PASIC Attendees only (4-Day or 1-Day Badge).
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Mixed

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Mixed (Battery & Pit)
*Auditions are free for PASIC Attendees only (4-Day or 1-Day Badge).
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
The Percussion Collective Pre-Concert LecturePre-Concert Lecture Kjell van Sice
7:30 PM
8:00 PM
PAS Awards Ceremony
8:00 PM
8:30 PM
PAS Awards Ceremony8:00PM - 8:30PM
Join us as we announce the 2018 PAS Award Recipients
8:30 PM
The Percussion Collective
8:30 PM
10:00 PM
Evening Concert
The Percussion Collective8:30PM - 10:00PM
Featuring:
Svet Stoyanov, Ji Hye Jung
Victor Caccese, Sam Um
Terry Sweeney, Mari Yoshinaga,
Doug Perry, Jonny Allen,
Garrett Arney, Michael Compitello,
Jeff Stern, Mathew Keown,
Ian David Rosenbaum
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Drum Circle
10:00 PM
11:30 PM
Late Night Drum Circle10:00PM - 11:30PM
Late Night Drum Circle with John Yost of Rhythm Revolution
10:30 PM
11:00 PM

BR 500

SAGAMORE

WABASH

105

109

120

201

204

205

209

211

Hall A

125

MEETINGS

DEMOS

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
Interactive Clinic & DrumLine Battle9:00AM - 5:00PM
PASIC 2018 MarchingFest Interactive Clinic & DrumLine Battle

DrumLine Battle
9:00AM - 12:00PM

Interactive Clinic
1:00PM - 5:00PM

Featuring 2018 Clinicians!
Veronica Wicks (Broken City)
Giff Howarth (WGI/DCI Adjudicator)
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM

Hall A

125

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
Hit Like A Girl
9:00 AM
9:50 AM
Winner's Showcase Exhibition
Hit Like A Girl9:00AM - 9:50AM
Hit Like A Girl Winner's Showcase Exhibition

Featuring:
Calsey Tory - 2018 18+ Drumset Champion

Roni Kaspi - 2018 <18 Drumset Winner

De’Arcus Curry - 2012 18+ Drumset Champion
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Nate Wood
11:00 AM
11:50 AM
Drum Set
Clinic / Performance
Nate Wood11:00AM - 11:50AM
Nate Wood’s fOUR: drum-centric multi-instrumental performance
11:30 AM
12:00 PM
Drum Set Committee
12:00 PM
12:50 PM
Panel Discussion
Drum Set Committee12:00PM - 12:50PM
12:30 PM
1:00 PM
Glen Sobel
1:00 PM
1:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Glen Sobel1:00PM - 1:50PM
Wearing Different Hats- Musically and Otherwise in Today's World
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Cindy Blackman Santana
3:00 PM
3:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
Cindy Blackman Santana3:00PM - 3:50PM
3:30 PM
4:00 PM
Joe Saylor of The Late Show With Stephen Colbert
4:00 PM
4:50 PM
Drum Set
Clinic / Performance
4:30 PM
5:00 PM
Alex Acuña
5:00 PM
5:50 PM
Drum Set
Clinic
Alex Acuña5:00PM - 5:50PM
Rhythm Expansion
5:30 PM

BR 500

105

201

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
Dr. Joe W. Moore III
9:00 AM
9:50 AM
Education
Clinic / Performance
Dr. Joe W. Moore III9:00AM - 9:50AM
Composing; Getting Started
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
John Wittmann
1:00 PM
1:50 PM
Education
Professional Development
John Wittmann1:00PM - 1:50PM
Top 10 Things I Wish I Knew
1:30 PM

204

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
L.V. Berkner High School
9:00 AM
9:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
L.V. Berkner High School9:00AM - 9:50AM
Mike Garcia, Director
9:30 AM
10:00 AM
Baylor University
10:00 AM
10:50 AM
IPEC University Winner Showcase Concert
Baylor University10:00AM - 10:50AM
Todd Meehan, Director
Loop Doctors
10:00 AM
10:50 AM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
Loop Doctors10:00AM - 10:50AM
Cyber Bebop
10:30 AM
11:00 AM
Pioneer High School
11:00 AM
11:50 AM
IPEC HS Winner Showcase Concert
Pioneer High School11:00aM - 11:50AM
Mauricio Castellano, Director
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Andy Akiho & Ian David Rosenbaum
3:00 PM
3:50 PM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Quey Percussion Duo
5:00 PM
5:50 PM
Ensemble
Daytime Showcase Concert
Quey Percussion Duo5:00PM - 5:50PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
The Percussion Collective
8:30 PM
10:00 PM
Evening Concert
The Percussion Collective8:30PM - 10:00PM
Featuring:
Svet Stoyanov, Ji Hye Jung
Victor Caccese, Sam Um
Terry Sweeney, Mari Yoshinaga,
Doug Perry, Jonny Allen,
Garrett Arney, Michael Compitello,
Jeff Stern, Mathew Keown,
Ian David Rosenbaum
9:00 PM
9:30 PM

SAGAMORE

WABASH

105

  • Loop Doctors Ensemble
    Daytime Showcase Concert
    10:00 AM - 10:50 AM

120

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
7:00 PM
The Percussion Collective Pre-Concert LecturePre-Concert Lecture Kjell van Sice
7:30 PM
8:00 PM
PAS Awards Ceremony
8:00 PM
8:30 PM
PAS Awards Ceremony8:00PM - 8:30PM
Join us as we announce the 2018 PAS Award Recipients
8:30 PM
The Percussion Collective
8:30 PM
10:00 PM
Evening Concert
The Percussion Collective8:30PM - 10:00PM
Featuring:
Svet Stoyanov, Ji Hye Jung
Victor Caccese, Sam Um
Terry Sweeney, Mari Yoshinaga,
Doug Perry, Jonny Allen,
Garrett Arney, Michael Compitello,
Jeff Stern, Mathew Keown,
Ian David Rosenbaum
9:00 PM
9:30 PM

SAGAMORE

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
Lisa Colleen
9:00 AM
9:50 AM
Experiential Wellness
Workshop
Lisa Colleen9:00AM - 9:50AM
It's All About the Groove
9:30 AM

209

No events available in focus-day category!
BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
7:30 AM
8:00 AM
8:30 AM
9:00 AM
9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
Bill Bachman
11:00 AM
11:50 AM
Health & Wellness
Clinic
Bill Bachman11:00AM - 11:50AM
The 'Extreme Hands Makeover' for Optimal Drumming Mechanics and Injury-Free Hands
11:30 AM

209

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
4:00 PM
Ralph Hicks
4:00 PM
4:50 PM
Interactive Drumming
Clinic
Ralph Hicks4:00PM - 4:50PM
Teaching Two and Three Note Timing Patterns Through Improvisatory Drum Circles
4:30 PM
5:00 PM
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM
8:00 PM
8:30 PM
9:00 PM
9:30 PM
10:00 PM
Late Night Drum Circle
10:00 PM
11:30 PM
Late Night Drum Circle10:00PM - 11:30PM
Late Night Drum Circle with John Yost of Rhythm Revolution
10:30 PM
11:00 PM

209

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
1:00 PM
Jonathan Singer
1:00 PM
1:50 PM
Keyboard
Clinic / Performance
Jonathan Singer1:00PM - 1:50PM
The Development of Xylophone Improvisation (1916-1942)
1:30 PM
2:00 PM
Friedman/Miceli Duo
2:00 PM
2:50 PM
Keyboard
Daytime Showcase Concert
Friedman/Miceli Duo2:00PM - 2:50PM
A Tribute to Dave Samuels and Double Image
2:30 PM
3:00 PM
William Moersch
3:00 PM
3:50 PM
Symphonic Lab
Keyboard
William Moersch3:00PM - 3:50PM
Sight-Reading Lab
3:30 PM

SAGAMORE

WABASH

109

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
12:00 PM
The Cavaliers Bass Drum Line w/ Russell Wharton
12:00 PM
12:50 PM
Marching
Clinic / Performance
The Cavaliers Bass Drum Line w/ Russell Wharton12:00PM - 12:50PM
Building a Great Subsection
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
Marching Heritage Concert
(TripleD, U.S. Marine Corps)
2:00PM - 2:50PM
Featuring:
TripleD - Dutch Drummers Division

The Percussion Section of The Commandant's Own, The United States Marine Drum & Bugle Corps
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM
5:00 PM
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Pit

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Pit
*Auditions are free for PASIC Attendees only
(4-Day or 1-Day Badge).
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Battery

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Battery
*Auditions are free for PASIC Attendees only (4-Day or 1-Day Badge).
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)
5:15 PM
8:00 PM
Mixed

*PASIC Badge holders Only
Boston Crusaders Percussion Auditions (FREE)5:15PM - 8:00PM
BAC Mixed (Battery & Pit)
*Auditions are free for PASIC Attendees only (4-Day or 1-Day Badge).
5:30 PM
6:00 PM
6:30 PM
7:00 PM
7:30 PM

105

120

204

205

211

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
9:00 AM
Committee Meetings
9:00 AM
2:00 PM
Committee MeetingsAll Committee Meetings open to PAS Members.

University Percussion Committee Meeting: 8:00AM - 9:00AM (Room 114)

University Student Meeting: 8:30AM - 10:00AM (The Westin Board Capital 2)

Symphonic Committee Meeting: 8:00AM - 9:00AM (Room 115)

World Committee Meeting: 9:00AM - 10:30AM (Room 113)

Education Committee Meeting: 10:30AM - 12:00PM (Room 114)

International Committee Meeting: 11:00AM - 1:00PM (Room 113)

New Music/Research Committee Meeting: 12:00PM - 2:00PM (Room 115)
Lone Star Percussion Demo
9:00 AM
5:00 PM
Room
210
Lone Star Percussion DemoLone Star Percussion Demo
9:00AM - 3:00PM
(Room 210)

9:00AM Amplify: Get the Right Audio Gear for your Marching Ensemble
11:00AM Amplify: PA 101 Set Up and Troubleshoot Your Sound System
1:00PM Amplify: Mixing Basics - Understand your Mixing Console
3:00PM Amplify: Sound Reinforcement for Percussion

9:30 AM
10:00 AM
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
Chapter President's Meeting3:00PM - 4:30PM
(The Westin Boardroom)
Not open to the public.
3:30 PM
4:00 PM
4:30 PM

MEETINGS

DEMOS

No events available in research category!
BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
10:00 AM
Don Liuzzi
10:00 AM
10:50 AM
Symphonic Lab
Timpani
Don Liuzzi10:00AM - 10:50AM
Playing Beethoven’s 9th— The How and the Why
10:30 AM
11:00 AM
11:30 AM
12:00 PM
Richard Weiner
12:00 PM
12:50 PM
Symphonic
Clinic
Richard Weiner12:00PM - 12:50PM
How to Prepare For & Succeed At All Auditions
12:30 PM
1:00 PM
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
William Moersch
3:00 PM
3:50 PM
Symphonic Lab
Keyboard
William Moersch3:00PM - 3:50PM
Sight-Reading Lab
3:30 PM
4:00 PM
John Tafoya
4:00 PM
4:50 PM
Symphonic
Timpani Clinic
John Tafoya4:00PM - 4:50PM
4:30 PM

109

205

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
10:00 AM
Music Technology Committee
10:00 AM
10:50 AM
Panel Discussion
Music Technology Committee10:00AM - 10:50AM
Is the Laptop the New Folk Instrument of the Twenty-First Century?
Moderator: Brady Harrison
Panelists: Casey Cangelosi, Jordan Munson, Victor Pons, Scott Shinbara, Jeremy Barnett
10:30 AM

201

BR 500 SAGAMORE WABASH 105 109 120 201 204 205 209 211 Hall A 125 MEETINGS DEMOS
11:00 AM
Glen Velez
11:00 AM
11:50 AM
World
Lecture / Presentation
Glen Velez11:00AM - 11:50AM
The Birth of the Tambourine
11:30 AM
12:00 PM
12:30 PM
1:00 PM
Cara Wildman
1:00 PM
1:50 PM
World
Clinic / Performance
Cara Wildman1:00PM - 1:50PM
From Belfast to Bantry: Bodhran Basics
1:30 PM
2:00 PM
2:30 PM
3:00 PM
3:30 PM
4:00 PM
World Percussion Committee
4:00 PM
4:50 PM
Panel Discussion
World Percussion Committee4:00PM - 4:50PM
Tradition and Innovation: Composing for World Percussion
Moderator: Anthony DiSanza
Panelists: Elliot Cole, Valerie Naranjo, N. Scott Robinson, Michael Udow, Roland Vazquez
4:30 PM
5:00 PM
SamulNori Hanullim
5:00 PM
5:50 PM
World
Daytime Showcase Concert
SamulNori Hanullim5:00PM - 5:50PM
SamulNori: Master Drummers from Korea
5:30 PM

WABASH

109

201

No events available!